Zaključna knjiženja
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: Visoka škola modernog biznisa Beograd

УВОД
Предзакључна књижења врше се кроз дневник и главну књигу и тада више немамо књиговодствено већ стварно стање. Тада на основу закључног листа састављамо биланс стања, биланс успеха, извештај о токовима готовине, извештај о променама капитала и напомене.
Из биланса стања корисници годишњег обрачуна могу сагледати имовински и финансијски положај предузећа, док се приносни положај предузећа може докучити из биланса успеха.
Извештај о новчаним токовима садржи податке о томе који су приливи готовине остварени и како је та готовина коришћена. У овом известају се приливи и одливи готовине класификују према томе да ли потичу из пословне активности, активности инвестирања или финансијске активности.  Приливи и одливи из пословне активности настају по основу наплате потраживања од купаца а одливи по основу исплата обавеза према добављачима, запосленима и држави. Приливи готовине по основу инвестирања обухватају приливе изазване продајом имовине, акција других предузећа, дугорочних улагања и материјалних улагања.  Приливи из активности финансирања обухватају приливе готовине по основу продаје новог кола акција дугорочних кредита а одливи откупом сопствених акција, исплатом дуга итд.. Извештај о променама на сопственом капиталу је намењен пре свега власницима предузећа  и у њему су дате информације о томе које су економске промене утицале на повећање и смањење сопственог капитала у току године. У белешкама ће бити наведене методе прецењивања које су кориштене при утврђивању вредности појединих делова имовине и обавеза. Уколико су оне промењене у односу на оне методе које су коришћене при изради претохдног обрачуна, у напоменама це бити изложени разлози за промену и квантификоване последице промене да би се упркос промени могло извршити поређење биланса. Поред тога у белешкама се налазе информације којих у билансу нема, као сто су информације о осигурним обавезама и потраживањима.
1. ПРЕДЗАКЉУЧНА КЊИЖЕЊА
На крају пословне године, састављени Пробни лист, као преглед промета и салда свих рачуна главне књиге, исказује књиговодствено стање имовине, које из бројних разлога није једнако стварном стању.
И поред настојања да се књиговодствено обухвате све рачуноводствене категорије и све документоване економске промене које се на њима догађају, књиговодствено стање најчешће није једнако стварном стању, а разлози за одступање су :
погрешна књижења,
недокументоване економске промене,
нереалне вредности на појединим рачунима стања и успеха,
мешање различитих рачуноводстених категорија на једном рачуну и др.
1) Ако се књижење изврши на погрешним рачунима или се на правим рачунима прокњиже погрешни износи, такве грешке се не могу уочити путем аутоматске контроле тачности уграђене у систем двојног књиговодства, јер није нарушена ни рачуноводствена једнакост ни однос између књига (дневника и главне књиге, главне и помоћних књига).
Последица је одступање књиговодственог од стварног стања.
2) Недокументоване промене су промене које су се десиле и измениле стање имовине и обавеза, али нису књиговодствено обухваћене јер о њима не постоји писани докумeнт.
На пример, мањкови и вишкови на имовини.
Постојање оваквих промена је могуће утврдити само упоређењем књиговодственог и стварног стања имовине.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!